+389 02 2455 559 info@falcon.com.mk

ЕГИПЕТ –ВЕЛИГДЕНСКИ ОДМОР ВО ХУРГАДА И ПРВОМАЈСКО КРСТАРЕЊЕ ПО НИЛ
Хургада – Асуан – Комомбо – Едфу – Луксор
25.04. – 03.05.2019 
 9 дена / 7 ноќевања

Египет земја каде што историјата постоии повеќе од 5000 години.

 Од крајот на IV милениум пред новата ера, на овој простор секогаш се случувало нешто монгу важно за целата човечка цивилизација, било да се во прашање големите градежни работи , научни достигнувања или големите борбени освојувања .

Крстарењето по Нил е прилика да се запознаете не само со најстарата цивилизација на планетата, каде културата, уметноста и науката значајно влијаеле врз развојот на човештвото, туку  и да ја доживеете убавината на земјата чија судбина со векови е врзана за НИЛ, мајка на реките, која што представува единствен извор на живот и опстанок на северо-источна Африка.

Програмата Крстарење по Нил – опфаќа многу значајни места во Египет, почнувајќи од најпознатото Египетско летувалиште Хургада па преку Асуан до прекрасниот Луксор.

Крстарењето со  брод се одвива помеѓу Асуан и Луксор, во должина од 220 км. Тое е можност да се ужива во раскошната убавина по долината на реката Нил, а од исток и запад погледот ви го земаат вечните пустини. Хургада со тек на годините прераснува во огромно летувалиште и денес опфаќа зона широка преку 70 км. Сите ново изградени хотели се наоѓат вон центарот на Хургада. Денеска регионот на Хургада ги содржи и се по популарните хотелски комплекси во Ел Гуна, Макади Беј, Сома Беј.

Програма на патување:


1 ден 25.04: Skopje – Istanbul
– Hurghada :

Состанок на групата на Аеродром Скопје во 06:55 часот.Лет за Истанбул со PC352 во 11:40 часот. Оброк во авион. Слетување во 14: 05часот. Полетување за Хургада со PC620 во 22:55 – 30 Декември. Оброк во авион. Слетување на аеродромот во Хургада во 00:40 часот. Пречек од страна на претставник на локалниот партнер и трансфер до хотел . Ноќевање.


2 ден 26.04:
Hurghada

Појадок. Слободен ден за уживање на брегот на Црвеното море. Можност за организирана факултативна посета на Рајскиот Осторв – Гифтун (Paradise Island – Рајски остров (со јахта)Поаѓање од хотелот и превоз до марината со автобус. Во марината ќе добиете опрема, маски и пераи. Укрцување на јахтата. Саат време пловење до првиот корален гребен за снорклинг (Површинско гњурење) од окулу 40мин. А потоа уште еден 40 минутен стоп за снорклинг кај друг корален гребан. Следува пловидба кон островот каде цели 3 часа ќе имате можност да уживате во прекрасната, кристално бистра и чиста вода на Рајската плажа.. Враќање во хотел. Вечера. Ноќевање.

 

3 ден – 4 ден 27.04 – 28.04: Hurghada

Појадок. Престој во прекрасниот 5 ѕвезден хотел на сама плажа на база на СЕ ВКЛУЧЕНО. Сончање, уживање на прекрасната пасочна плажа и капење во тиркизната , кристално бистра, беспрекорно чиста и топла вода на Црвеното Море. Можност да го збогатите вашиот престој со некоја од Факултативните екскурзии кои се во понуда на нашиот локален партнер ( Џип сафари, Тура Каиро со посета на Пирамидите… ). Ноќевање.

 

5 ден 29.04: Hurghada – Aswan
Ланч пакети за појадок. Поаѓање  кон Асуан во раните утрински часови. Патување со удобен, климатизиран туристички автобус во придружба на стручен локален водич на српски јазик. По окулу 8 -9 часовно патување, со попатни паузи, пристигнување во Асуан . Веднаш по пристигнувањето , укрцување на бродот. Ручек. После ручекот ја започнуваме турата Асуан  со посета на Високата брана, инженерско чудо изградено во 1960-тите. од каде се протега најголемото вештачко езеро на светот – Насеровото езеро. По посета на Високата Брана (High Dam висока 111м), разгледот продолжува со посета на замокот посветен на египетската божица Изида кој се наоѓа на островот Фили 12км јужно од Асуан во реката Нил. Фили е остров и археолошки локалитет. Поради изградбата на Асуанската брана, храмовите во 1969год се пренесени на друг остров како не би биле оштетени од поплави. Замокот е под заштита на UNESCO од 1979 година. Потоа продолжуваме кон посета на Незавршениот обелиск, најголемиот познат антички обелиск, изграден по наредба на  кралицата Хатшепсут (1508-1458 п.н.е.). Враќање на бродот. Вечера. Ноќевање.

 

6 ден 30.04: Komombo + Edfu:

Ноќно пловење. Пристигнување во Комомбо. Појадок. Заминување во посета на Храмот на Собек и Хароерис, посветен на Собек – Бог со глава на крокодил на кого старите Египќани му принесувале жртви за да не бидат напаѓани од крокодили во текот на своите пловидби по реката Нил. Храмот стои на свиокот во Нил, каде што во древни времиња светите крокодили се одмарале на сонцето на брегот на реката. Враќање на бродот за ручек. Пловење кон Едфу. По пристигнување посета на Храмот посветен на Богот Хорус, едно од најстарите божества, изграден во времето на Клеопатра. Прикажан е со глава на сокол и се поврзува со многу фараони во текот на нивниот живот и владеење. Ова е најголемиот и најсочуван Храм кој претставува комбинација од Египетската и Грчката архитектура. Враќање на бродот. Вечера. Ноќевање.

 

 

7 ден 01.05: Luxor-West bank:

Плови до Есна и Луксор. По пристигнувањето во Луксор и после појадокот се упатуваме кон Западниот брег на Нил за да ја посетиме Долината на кралевите и Кралиците, огромниот град на мртвите, каде што величествените гробови биле врежани во пустинските карпи и исполнети со богатства за задгробниот живот од генерациите на фараоните. Потоа ќе отидеме до подножјето на карпата за да го видиме Храмот на кралицата Хатшепсут, единствената жена што владеела со Египет во историјата на фараонот. Овој Храм се смета дека е еден од најубавите храмови изградени во Египетското царство. На враќање кон реката Нил, нашиот пат поминува покрај познатиот Колос од Мемнон, познат во Античко Грчките времиња по  нивните прогонувачки гласови во зори. Враќање на бродот. Вечера.  Ноќевање на бродот.

 

8 ден 02.05: East Bank:

Појадок на бродот и искрцување. Поаѓање на  утринска тура  со посета на Луксорскиот храм посветен на богот Амун, познат по своите столбови кои се во форма на пакет од папирус. Потоа се упатуваме кон храмот Карнак, изграден пред повеќе од илјада години од повеќе генерации на фараони. Слободно време за прошетка низ Луксор. Во поладневните часови, поаѓање кон аеродромот во Хургада.

 

9 ден 02.05:Hurghada – Istanbul – Skopje

Пристигање на аеродромот во Хургада.. Лет за Истанбул со   PC621  во 02:10часот  . Слетување во Истанбул во 06:00. Лет за Скопје во 10:25 со PC351. Слетување во 10.00

ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА  НА АРАНЖМАНОТ ПОТРЕБЕН Е МИНИМУМ ОД 15 ПАТНИЦИ

крстарење по нил

9 дНЕВНА богата програма со вклучени посети и разгледи

 7 ноќевања / 4 СЕ ВКЛУЧЕНО + 3 полни пансиони

ЦЕНА ПО ЛИЦЕ ВО 1/2 СОБА за резевации до 05. ФЕВРУАРИ

595 € / 36.890 МКД

ЦЕНА ПО ЛИЦЕ ВО 1/2 СОБА

685 € / 42.470 МКД

Доплата за 1/1 (еднокреветна соба)

145 € / 8.990 МКД

Плаќањето ќе се врши исклучително во денари по курс од 62мкд за 1
Општите услови за патување на СКТМ се составен дел од овој аранжман

Во цената е вклучено :

 • Повратен авио билет Скопје – Хургада – Скопје
 • 4 ноќевања во Хургада во Хотел со 5* на база СЕ ВКЛУЧЕНО
 • Крстарење со брод 5* по Нил на база полн пансион
 • Сите трансфери според програмата
 • Сите посети со вклучени влезници според програмата
 • Професионален локален водич на српски јазик
 • Техничко водство / пратител на групата

 

Во цената не е вклучено :

 • Аеродромски такси 150€ / 9.300 мкд
 • Влезна египетска виза – се вади на аеродром по слетување – 25$
 • Факултативни излети (Гифтун – рајскиот остров – )
 • Пијалоци на бродот
 • Задолжително патничко осигурување
 • Задолжителен бакшиш за шоферите и возачите – 30€ (се плаќа на водичот при пристигнување во Египет)

Забелешки:

Во случај на помал број од 15 пријавени патници, програмата нема да се откаже, но цената ќе претпри промена

 • За резервации потребен е аванс од 30% од вкупнот износ на аранжманот.
 • Целосна уплата, најдоцна петнаесет (15) дена пред започнување на аранжманот.
 • Програмата и редоследот на разгледи и посети може да претрпи промени во зависност од состојба на терен и други објективни причини.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
 • Доколку не се оствари минималниот број на патници, Организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
 • Организаторот го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето.

 

FALCON Travel Скопје
Димитрие Чуповски 22 1000 Скопје, Македонија
тел: 389 2 24 5555 9,
тел: 389 2 24 5555 3,
моб: +389 71 34 14 10
info@falcon.com.mk