+389 02 2455 559 info@falcon.com.mk

23.ОКТОМВРИ ВО НОВИ САД

НОВИ САД-СУБОТИЦА-ПАЛИЧ-СОМБОР

Прв ден:19.10.2018 (петок)

Поаѓање на групата од Скопје  во 23.00 часот ,кон Војводина со попатни застанувања и одмори.

Втор ден: 20.10.2018 (сабота)

Пристигнување во Нови Сад  во претпладневните часови. Организиран разглед со локален туристички водич на Нови Сад, градот кој е создаден на левиот брег на реката Дунав. Започнуваме со обиколка на најголемата средноевропска Петроварадинска Тврдина од каде се простира преубав поглед на  Нови  Сад.  Потоа разгледот продолжува кон центарот на градот: Плоштадот на Слободата каде се наоѓаат Градското Собрание, Римокатоличката црква, зградата Железен човек, Змај-Јовината улица, Соборната црква, Дунавската улица, Дунавскиот парк…Сместување на групата во хотел „Planeta Inn“ 4**** (http://planetainn.com/) кој се наоѓа на извонредна локација во непосредна близина на строгиот центар на градот. Слободно попладне за индивидуални активности. Ноќевање. 

Трет ден: 21.10.2018 (недела)

Појадок. Заминување на групата на целодневен излет во Суботица и Паличко Езеро (факултативно) со локален туристички водич. По пристигнувањето во Суботица организиран разглед на градот: Градската куќа, Плава фонтана, Градската библиотека, Споменикот на царот Јован Ненади, Народниот театар, Синагогата, Гимназијата, Катедралата Тереза Аилска, Корзото со преубавите сецесијски објекти, Рајхловата Палата. Слободно време за индивидуални прошетки. Во попладневните часови заминување кон езерото Палич, некогашното монденско летувалиште и бањско лекувалиште. Предвидена е прошетка покрај езерото и околината: Разглед на малата гостилница, големата тераса, големиот парк, Музичкиот павиљон, Спомен чешмата, Хотел Парк, Споменикот на Лајош Вермеш, плажата…. Враќање во Нови Сад. Ноќевање.

Четврти ден: 22.10.2018 (понеделник)

Појадок. Заминување со локален туристички водич на организиран разглед на Сомбор, градот на фијакерите, зеленилото и архитектурата (факултативно). Градот има дрвореди во должина од 121 километар и четири преубаво уредени паркови. Обиколката започнува од Градскиот Музеј, па покрај театарот и Плоштадот на фијакеристите ги разгледуваме старите Сомборски знаменитости: Плоштадот на Светото Тројство, Градското Собрание, Сончевиот саат (единствен на територијата на цела Војводина кој привлекува внимание со прикажаната симболика во вид на Архангел Гаврил и петел како предвесник на новото утро), Старата католичка црква, Црквата Свети Ѓорѓе, Кармелиќанската црква. Слободно време за кафе пауза и прошетки низ центарот. Потоа организирана посета на традиционален салаш „Наш салаш“ (www.nassalas.com) и ручек со тамбурашка музика во живо (факултативно). Во попладневните часови враќање во Нови Сад. Ноќевање.

Петти: 23.10.2018 (вторник)

Појадок. Заминување на групата кон Белград со посета на  Ушќе, најголемиот шопинг центар во Србија (www.usceshoppingcenter.com/sr) . Слободно време за индивидуални активности и шопинг. Во попладневните часови заминување кон Македонија. Пристигнување во Македонија во доцните вечерни часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 149 евра (9.240 денари)

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги:

  • Превоз со туристички автобус на наведената релација
  • Три ноќевања со појадок во хотел „ Planeta Inn“ 4**** во Нови Сад
  • Локален туристички водич во Нови Сад , Суботица, Палиќ и Сомбор
  • Организација на патувањето и туристички придружник

Во цената на аранжманот не се вклучени следните услуги:

  • Посета на Суботица и Палич10 евра
  • Посета на Сомбор и ручек со музика(тамбураши) во салаш „Наш салаш“ во Сомбор – 25 евра
  • Туристичка такса и хотелско осигурување – 1 евро од ден
  • Доплата за еднокреветна соба – 40 евра
  • Патничко осигурување

НАПОМЕНА: За реализација на патувањето потребни се минимум 40 патници

За ова патување важат општите услови за патување на СКТМ

 

FALCON Travel Скопје
Димитрие Чуповски 12 1000 Скопје, Македонија
тел: 389 2 24 5555 9,
тел: 389 2 24 5555 3,
моб: +389 71 34 14 10
info@falcon.com.mk