Hit Enter to search or Esc key to close
Blog thumbnail

LES 2 ALPES

LES 2 ALPES

Blog thumbnail

Оваа зима скијајте во најголемите ски центри во Франција.

* Ве водиме во LES 2 ALPES. Овој живописен, спортски и модерен меѓународен ски-центар е меѓу најголемите и најпознатите во светот. Изграден во 1946 година на некогашните високи пасишта каде се среќаваат северните и јужните Алпи.

LES 2 ALPES е на висина од 1250-3568 м со 220 км беспрекорно подготвени ски патеки.  Скијалиштето е познато по своите долги и  широки ски патеки за сите категории на скијачи. Од градчето поаѓаат многу гондоли и жичари до кои лесно доаѓате. Градчето го двои скијалиштето на 2 дела: 80% се наоѓа на северна страна и 20% на јужна страна со црвени стази. Стазите кои се најблиску до градот се најтешки а на повисоко има повеќе благи стази.

LES 2 ALPES е познат и по најтешката црна ски патека Grand Colouire кое почнува на 2813 м и се спушта на 2400 м.Стазата не се средува со Ратраци и е со многу неравна, многу стрмна и со бочен нагиб нат кој има стени сомногу снег. Можност од мали (поголеми) лавини да поминат по патеката.

ГЛЕЧЕР:Тука е и највисокиот ски глечер во Европа на 3600 м. каде се скија во текот на целата година. Се доаѓа со ски воз кој оди под глечерот На врвот има пештера во која се влегува 10-20 м. во самиот лед. Тука воледот се извајани фигури во размер 1:1 (диносаурус, поларна мечка, пингвини, бисти на познати Французи…)

* Аpress-ski: Местото е омилено помеѓу скијачите, посебно младите, поради својот ноќен живот и познатите apress-ski забави. Забавата почнува во Pano барот на скијалиштето во 15.00, па во 17.00 се сели во градчето, а се завршува во прочуената таверна  Smithis  или дискотеката  Avalanche до утринските часови.

* Ако сте во потрага за незаборавна зимска идила, дишејќи чист воздух и опкружени со прекрасна глетка,

LES 2 ALPES е вистинско место за вас.

Residence

LES 2 ALPES   10.01.2020

од 349 

MULTI – RESIDENCE

Ski F R A N C E 2020

максимум лица

8

7

6

5

4

3

2

1

Студио          за 2 лица              16-20 м2

 

 

 

 

 

 

399

535

Студио          за 3 лица              20-24 м2

 

 

 

 

 

389

445

 

Студио          за 4 лица              20-24 м2

 

 

 

 

349

389

445

 

Апартман 2 соби  за 6 лица   24-30 м2

 

 

369

389

419

 

 

 

Апартман 3 соби за 8 лица    35-40 м2

379

389

409

 

 

 

 

 

Пакет цени по лице.                                           FIRST MINUTE   За уплата до 30.09.2019     

Програма:

1.ден-петок, 10.01.2020. СКОПЈЕ  LES 2 ALPES : Состанок на групата на паркингот кај спортската сала “Борис Трајковски” во 07:00 часот. Поаѓање за LES 2 ALPES.   во 07:30 часот. Се патува преку граничниот премин Tабановце. Патување преку Србија, Хрватска, Словенија, Италија, со попатни паузи и гранични формалности. Ноќно возење.

2 ден-сабота 11.01.2020. LES 2 ALPES : Пристигнување во попладневните часови и сместување во апартманите. Слободно попладне за запознавање со местото. Ноќевање

3 – 8 ден 12-17.012020. LES 2 ALPES Шест дневно скијање во LES 2 ALPES. Ноќевање.

 1. ден-сабота 18.01.2020 LES 2 ALPES – СКОПЈЕНапуштање на собите до 10:00. Поаѓање за Скопје со попатна посета на еден од најголемите шопинг аутлет центри во Италија – VICOLUNGO, непосредно пред Милано.

10 ден – недела 19.01.2020. СКОПЈЕПристигнување во  попладневните часови.

Во цената е вклучено:

 •         Превоз со високотуристички автобус со LCD TV, DVD на релација Скопје – LES 2 ALPES – Скопје.
 •         7 дневно сместување во одбрани студиа / апартмани според ценовникот во LES 2 ALPES.
 •         6 дневен скипас за стазите на LES 2 ALPES*.
 •         Бесплатен влез, еднаш дневно на лизгалиште, со вкл. 6.дневен ски пас (лизгалки не се вклучени).
 •           Бесплатен влез, еднаш дневно во базен, во центарот на ресортот.
 •         Туристички пратител за време на турата.

Во цената НЕ Е вклучено:

 • Задолжително патничко осигурување со вклучен додаток за спортско скијање: 525 денари.
 • Туристичка такса од 1-2,53 на ден по лице. Се плаќа на лице место.
 • Ски карта за Ски пас : 2 евра се плаќа на лице место задолжително. Неповратно.  

Напомени:

*6 дневен ски пас за LES 2 ALPES, овозможува скијање и во долу наведените ски центри.                  Фалкон травел ќе организира посета на еден или повеќе ски центри, доколку постои заитересираност на групата, со посебна доплата за превоз на лице место.      Минимум 30 учесници по тура.

 • 1 day skipass Serre Chevalier, Puy St Vincent, Montgenèvre/Voie Lactée/Sestrière 15 евра по лице за         1 ден за едно скијалиште по избор на групата
 •  2 days ski pass Alpe d’Huez:  10 евра по лице за 1 ден

Постелнина и крпи: Во цената не се вклучени крпите и постелнина за апартманите, а истите може да се изнајмат на денот на пристигање по цена од: 6-10€ постелнина и 6-10€ сет крпи. Од досегашното наше искуство, најповолно е секој да понесе свои. Цените може да претпаат измени.

 Депозит: Депозит (гаранција) за секое студио/апартман е задолжителен и изнесува 300-600€ по студио/апартман.Се плаќа на самото пристигање, непосредно пред сместувањето исклучиво со кредитна картичка. Проверете го студиото/ апартманот при влегувањето и ако има некоја штета, веднаш пријавете и направите записник. Враќањето на средствата е мин. 7 дена после заминувањето и инспекцијата на вашето студио/апартман.  Депозитот на крајот од сместувањето се враќа во целост, доколку студиото/апартманот е вратен во првобитната состојба (чист, среден и без оштетени предмети). Доколку се сомневате дека нешто сте оштетиле, направите записник со локалната агенција и договорете ја штетата. Организаторот може да помогне во средбата но не може да влијае за износот на штетата.

Завршно чистење: Чистењето на апартманите не е вклучено во цената на аранжманот, па патниците се задолжени за средување на апартманот и доведување на истиот во иста состојба како  пред сместувањето, или ќе се наплати од 45-90 евра.

Влез во објект: 16.00 – 18.00        Напуштање на објект: 08.00 – 10.00

Генерален опис на  Студиата и Апартманите во LES 2 ALPES

Студиата и апартманите се распоредени низ местото, на просечна оддалеченост од околу 200 метри од ски лифтовите

СТУДИО  16-20 м2, за 2 лица

Дневен престој со тросед на извлекување за 2 лица, ТВ. Мини кујна опремена  со садопер, фрижидер, решо,микровална, прибор за јадење, маса, столици. Купатило со туш и ВЦ.

СТУДИО  16-20 м2, за 3 лица

Дневен престој со тросед на извлекување за 2 лица + софа на извлекување за 1 лице, ТВ. Мини кујна опремена  со садопер,фрижидер, решо,микровална, прибор за јадење, маса, столици. Купатило со туш и ВЦ.

СТУДИО  16-20 м2, за 4 лица

Дневен престој со тросед на извлекување за 2 лица + тросед на извлекување за 2 лице ( или 2 кревети на спрат), ТВ. Мини кујна опремена со садопер,фрижидер, решо,микровална, прибор за јадење, маса, столици. Купатило со туш и ВЦ.

АПАРТМАН со 2 СОБИ  30-35 м2, за 6 лица

Дневен престој  со тросед на извлекување за 2 лица +тросед на извлекување за 2 лице ( или 2 кревети на спрат). ТВ. Спална соба со 2 единечни кревети (или еден голем). Мини кујна опремена  со садопер, фрижидер, решо, микровална, прибор за јадење, маса, столици. Купатило со туш и ВЦ.

АПАРТМАН со 2 СОБИ  35-40 м2, за 8 лица

Дневен престој  со тросед на извлекување за 2 лица+тросед на извлекување за 2 лице ( или 2 кревети на спрат). ТВ. Една спална соба со 2 единечни кревети (или еден голем). Друга спална соба со 2 единечни кревети.  Мини кујна опремена со садопер,фрижидер, решо,микровална, прибор за јадење, маса, столици. Купатило со туш и ВЦ.

Завршни напомени

Дадената цена е пакет цена по лице во зависнот од бројот на лица и тип на сместување, за максимално даден број на лица во студио и апартман.

 • Депозит за резервација : 30%, остатокот се доплаќа најдоцна 15 дена пред поаѓање. Можност да се плати на 6 рати без камата, информации во агенција. 
 • Со самата резервација и платен депозит, странките добиваат Договор за патување со сите податоци за патувањето, типот на сместување, разни доплати како и Општи услови за патување.
 • Депозитот може да се плати во готово или со кредитна/дебитна картичка, со добивање на фискална сметка, или преку пошта/банка, или вирмански со издадена фактура.
 •  Постои можност да се спојат индивидуалните патници во повеќекреветно студио/апартман, како не би плаќале поскапо. Агенцијата може да посредува но не и да гарантира при ваквите случаи. Финалниот тип на студио/апартман и финалната цена ќе зависи од бројот на лицата и типот на студиото/апартманот. Странките однапред се согласни за тие услови, без право на откажување.
 • Според Шенгенските правила, Македонски пасош мора да има важност од мин. 90 дена од денот на напуштање на Шенген зоната (датум на враќање во Скопје).
 • Според новите законски одредби за плаќање во готово, максимален износ на еднократно плаќање од 1 лице изнесува 30.000 денари.
  • Калкулацијата е работена на база 40 лица.
 • Агенцијата не може да влијае на спратност, поглед или одреден објект. Тоа е во рамките на локалната агенција. Одредени  желби на патниците, како за сместување во еден објект на повеќе студиа/апартмани, агенцијата ќе ги проследи до локалната агенција  без да вети за исходот.
 • Агенцијата го задржува правото за промена на цената доколку дојде до зголемување на цените на услугите ( гориво, сместување, ски пас ). Сите уплатени  аранжмани до тој момент, остануваат по старата цена.
 • FIRST MINUTE цена важи до објавениот датум во ценовникот.

После тој датум цената се зголемува за 20 евра по лице, без оглед на тип на сместување.

 • Патниците се должни 48 часа пред патување да го проверат часот и местото на поаѓање.
 • Багаж: Секој патник може да понесе 1 личен багаж (куфер или торба), 1 пакет ски или борд опрема сместени во багажник на автобус и 1 мала кабинска торба/ранец и храна за пат во автобус.
 • Агенцијата го задржува правото на отказ на аранжманот во случај на недоволен број на лица, најдоцна 5 дена пред тргнување. Во таков случај, уплатените средства во целост се враќаат исклучиво на трансакциона сметка на лицето кое уплатило  или  вирмански доколку се така уплатени, според законот за платен промет.

 

За ова патување важат Општите услови за патување на Фалкон травел, кои се составен дел на секој Договор за патување.

 

Фалкон ТРАВЕЛ Ви посакува пријатно патување и убав зимски одмор во Франција.

КАРАКТЕРИСТИКИ НА СКИ ЦЕНТАРОТ LES 2 ALPES

Највисока излезна станица: 3558 м/нв. Најниска појдовна станица: 1280 м/нв.
Висинска разлика на скијалиштето: 2278 м.

Ски патеки : 

 • 93 максимално средени ски патеки со вкуна должина од 225 км  (1200 ха), free-ride терен:765 ха.
 • 19 зелени патеки, 43 плави патеки, 19 црвени патеки, 11 црни патеки
 • 78 (35%) отпаѓа на плави и зелени патеки, 103 km (45%) се црвени патеки, a 44 km (20%) црни патеки.
 • Cross county патеки: 25 km.
 • Глечер Les 2 Alpes  работи во текот на цела година.
 • Off-piste: Извонредни услови за free-ride. Посебно теренот  La Grave,  наменет исклучиво за  нив.

Жичари и ски лифтови – вкупно: 53.  И тоа:
 ски воз: 1, гондоли: 6, седишници: 26, влечуги: 20. ски траки:2.

 Snowpark 3200 – еден од најдобрите во Европа. Долгогодишното искуство,многубројни елементи кои ги има и можност да се користи во тек на цела година, го прави еден од најдобрите во Европа.
Топови за вештачки снег
: преку 200.
Ски сезона
: Од крај на Ноември па се до Јуни

Leave a reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

odessa girl
ps2 bios zip
odessameetlove.com
download emulators
utorrent 2.2.1
scph1001