+389 02 2455 559 info@falcon.com.mk

ЛИБАН

НОВА ГРУПА ОД МАКЕДОНИЈА

28.11-03.12.2018

Либан, медитеранска, планинска, неверојатна земја на Блискиот Исток. Иако е опкружена со пустина, оваа земја е вистинска оаза, а тоа го покажува и дрвото кедар кое се наоѓа на знамето, а и во самото име кое преведено значи бело по снежните истоимени планини. Оваа територија е населена од Феникијци, за кои сведочат илјадници постоечки градови како што се Бејрут, Тир, Сидон… Градовите со насмеам народ денеска се сметаат за најстарите градови на светот.

Бејрут, милионски град, сместен помеќу планината Либан и Средоземното море, воедно е и главен град на Либан. Назив за еден од најстарите градови, чии почетоци се врзуваат за петнаесетиот век пред новата ера, името му го дале Феникијците по бунарите и големото богатство со вода во тоа време. Го нарекуваат и Париз на истокот, град со традиција и модерна престолнина… второто име му е Град Феникс бидејќи во текот на историјата бил рушен и обновуван 7 пати. Како центар на земјата, Бејрут ќе биде наша почетна точка за истражување на неверојатниот Либан, земјата на кедарот, пустините и снежните врвови.

PC 352  28NOV  SKPSAW          1005 1330/ PC 757  28NOV  SAWBEY          2030 2120  

PC 863  03DEC  BEYSAW          0435 0730 / PC 351  03DEC  SAWSKP          0950 0925

1 ДЕН, 28.11.2018 – СКОПЈЕ-ИСТАНБУЛ-БЕЈРУТ

Состанок на групата на аеродромот “Александар Велики” во Скопје во 08:05 часот, предвидено време за полетување за Истанбул во 10:05 часот ао авио компанијата Pegasus Airlines. Слетување во Истанбул во 13:30 часот по локално време. Чекање на конекција за Бејрут во Истанбул, предвидено време за полетување 20:30 часот. Слетување во Бејрут во 21:20 часот наредниот ден по локално време. По завршување на царинските формалности, трансфер до хотелот, слободно време за одмор и индивидуални активности. Ноќевање.

 

2 ДЕН, 29.11.2018 – БЕЈРУТ

Појадок во хотелот. ФАКУЛТАТИВНА ТУРА разглед на Бејрут (со музеи) – Beirut/ Jeita/ Harissa (целодневна). Бејрут е главното, најголемото пристаниште во Либан. Бејрут е комерцијален центар на регионот и се смета за Париз Блискиот Исток поради неговата космополитска атмосфера, особено пред почетокот на Либанската граѓанска војна. Бејрут е еден од најразновидните градови на Блискиот Исток во поглед на религијата и културата. Во Бејрут може да се најдат христијани (маронити, православни, ерменски православни, ерменски католици, римокатолици, протестанти), муслимани (суни и шиити) и други. Бејрут бил целосно уништен за време на граѓанската војна и бил поделен на муслимански, западни и христијански, источни делови. Денес, градот е обединуван и изграден во однос на модерната архитектура и воопшто начинот на живот претставува рамнотежата на христијанството и исламот.

Турата вклучува посета на каменот во облик на гулаб, крајбрежната авенија, потоа центарот на градот каде што ќе го видите еден од најголемите проекти за реконструкција во светот и посета на Националниот музеј (затворено во понеделникот). Продолжуваме со посета на Jeita Grottoes прекрасно природно чудо и најубавите пештери на Блискиот Исток. Потоа продолжуваме до Хариса, качувајќи се со жичарница (затворена во понеделникот) до Светата статуа на Нотр Дам, каде ќе бидете сведоци на еден прекрасен поглед на Џуние и Бејрут. Враќање во хотелот – ноќевање.

3-5 ДЕН, 30.1102.12.2019

Појадок во хотелот. Слободни денови за индивидуални активности. Можност за организација на факултативни излет.

Baalbeck – Ksara – Anjar (целодневна)По појадокот, заминување за да ја посетите долината Бека за да стигнете до најголемите историски локалитети во светот: посетете го Балбек и откријте ги урнатините. Најголемо римско богатство на Либан, се смета за едно од чудата на античкиот свет. Локалитетпт ги вклучува храмовите на Јупитер, Бахус и Венера, со извонредниот голем двор и хексагоналниот прстен. Продолжуваме во винарската визба Ксара за да вкусиме либански вина, потоа продолжуваме кон Анџар и посетете ја оваа историска локација Омајад, која се наоѓа во јужниот дел на рамнината. Во античко време, тоа било најпозната комерцијална локација. Во подножјето на Источниот брег, во близина на најважниот извор на вода на реката Литани, Анџар бил фаворизиран и истакнат локалитет во Бека низ античкиот и средниот век. Враќање во хотелот – ноќевање.

Sidon  – Tyre (целодневна) – Појадок и заминување за посета на Сидон, главен трговски и административен центар. Стариот град сѐ уште стои со своите улички и пазари, кои ги задржаа своите средновековни карактеристики. Нејзината античка историја е нејасна не само поради недостаток на археолошки ископувања, туку и заради грабеж на антиквитети и антички споменици на крајот на деветнаесеттиот век и почетокот на дваесеттиот век. Продолжуваме кон Тир, кој претходно бил остров. Главните локации се Arc de Triumph, Хиподромот и ископувањата кои се доказ на една богата култура од времето на крстоносците, римјаните, Грците и од византиската ера.

 

6 ДЕН, 03.12.2017

Ран утрински трансфер на аеродром. Предвидено време за полетување во 04:35 часот, слетување во Истанбул во 07:30 часот по локално време. Чекање на конекција за Скопје, предвидено време за лет 09:50 часот по локално време, слетување во Скопје во 09:25 часот

ЦЕНА ПО ЛИЦЕ: 679ЕУР

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ:

Напомена: Цената е по лице за сместување во стандард двокреветна соба на база ноќевање со појадок (максимум во соба може да се сместат две возрасни лица). Цените се изразени во евра, плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс од 1 еур=62 мкд. Во случај на промена на пазарот добра и услуги, организаторот на патувањето го задржува правото да ја корегира цената на неплатениот дел од аранжманот.

УПЛАТА – при резервација се уплаќа најмалку 40% од вклупната сума на аранжманот, а остатокот најдоцна до 15 дена пред почетокот на патувањето.
– Можност за плаќање со картица

ХОТЕЛ ВО ПОНУДА: 

Hotel Plaza 4*

Во цената е вклучено:

 • Авионски билет како по програма – лет од Скопје
 • Аеродромски такиси
 • Чекиран багаж од 20 кг по лице + рачен багаж 7 кг по лице
 • Трансфер аеродром-хотел-аеродром
 • 5 ноќевања во дадениот хотел на база ноќевање со појадок
 • Техничко водство на турата со водич од Скопје

Во цената НЕ е вклучено:

 • Факултативни излети (приватни со водич на англиски јазик)

Beirut/ Jeita/ Harissa (целодневна) – 73 евра по лице

Baalbeck – Ksara – Anjar (целодневна) – 65 евра по лице

Sidon  – Tyre (целодневна) – 59 евра по лице

 • Патничко осигурување
 • Индивидуални трошоци
 • Услуги надвор од наведени услуги во програма (доручек)
 • Доплата за еднокреветна соба за цел период 200 ЕВРА

Се што не е наведнео во ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА

НАПОМЕНА:

Сите патници, државјани на Македонија кои поседуваат биометриски пасош ВО МОМЕНТОВ можат да патуваат во земјата без виза.  За државјани кои не се државјани на Србија и Македонија е задолжително да се информираат за визниот режим за земјата во која патуваат и за земјите низ кои транзитираат. Агенцијата не сноси одговорност за недобивање на визата и во тој случај се смета дека патникот се откажал од патувањето и подложи на трошоци за отказ на аранжманот според општите услови на патување.

ВАЖНИ ИНФОРМАЦИИ:

 • Локална категоризација и класификација на хотели!
 • Потврда на хотел се чека околу 48h од уплатената аконтација (не се сметаат викенди сабота/недела и државни празници).
 • По правило за влез во хотелот првиот ден од престојот се чека до 14:00 h, додека последниот ден напуштање на собата е најдоцна до 10:00 h.
 • Задолжителен dress code за време на оброците во сите хотели.
 • Агенцијата не е одговорна за реализацијата на факултативните излети од представник кој не е партнер на агенцијата.
 • Патниците само сносат одговорност за личните документи и предмети како и за валидноста на нивните патни исправи и останати документи. Малолетни деца без придружба на родители мораат да имаат заверена согласност од родителите ( полномошно), пред тргнувањето.
 • Краен рок за известување на патниците за откажување на аранжманот од страна на организаторот е 5 дена пред почетокот на патувањето.
 • Организаторот на патувањето има право 5 дена пред почетокот на патувањето да го откаже аранжманот поради пребукираност на хотелите или да понуди алтернативно сместување во друг објект од иста или слична категорија и цена.
 • Се молат патниците да го проверат точното време на лет два дена пред почетокот на патувањето.
 • Рок за пријавување за патувањето е најдоцна 09.2017 или до пополнување на местата.
 • Агенцијата органзиатор го задржува правото да го промени редоследот на програмата.

Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето!!!

FALCON Travel Скопје
Димитрие Чуповски 12 1000 Скопје, Македонија
тел: 389 2 24 5555 9,
тел: 389 2 24 5555 3,
моб: +389 71 34 14 10
info@falcon.com.mk