Hit Enter to search or Esc key to close

Милано – Лугано – Комо – Верона

Милано – Лугано – Комо – Верона

Blog thumbnail

1 ден 06.03.2020 СКОПЈЕ – МИЛАНО
Состанок на групата во 10 00 часот и поаѓање за Милано во 10:30 часот на паркингот кај спортски центар
„Борис Трајковски“. Дневно и ноќно возење преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни паузи за одмор
и други царински формалности.
2 ден 07.03.2020 МИЛАНО
Пристигнување во Милано во попладневните часови. Сместување во хотел. Можност за прошетка по
раздвижените улици на модниот центар на светот, многубројните дуќани, луксузни трговски центри…
Можност да пробате традиционални италијански специјалитети во некој од локалните ресторани
(индивидуално со локален превоз со пртителот на групата). Враќање во хотел. Ноќевање.
3 ден 08.03.2020 МИЛАНО
Појадок. После појадокот следи факултативен организиран разглед на Милано: Миланската катедрала,
операта, галеријата Виториo Емануелe, замокот Sforza, плоштадот и катедралата Дуомо, градската куќа,
црквата Santa Maria delle Graziе… Слободно време за индивидуални активности. Враќање во хотел…
Слободна вечер и можност за прошетка низ центарот на градот. Ноќевање.
4 ден 09.03.2020 ЛУГАНО – КОМО
Појадок. После појадокот следи целодневен факултативен излет на Лугано градче во Швајцарија, што лежи
на брегот на езерото Лугано под Алпите. Поради добрите климатски услови, развиеното банкарство и
понудата за богата забава, го нарекуваат “Швајцарско Монте Карло”. Посетата на Лугано дава можност за
прошетка низ стариот дел на градот кој е претворен во пешачка зона со своите плоштади Piazza Ciochara,
Piazza della Reforma, Катедралата San Lorenzo, големиот градски парк, еден од најубавите во Швајцарија
Parco Civico… Прошетката продолжува со посета на монденското градче Комо кое се наоѓа на брегот на
истоименото езеро, кое е трето по големина во Италија. Слободно време за индивидуални прошетки или
факултативана можност за возење со брод по езерото. Во попладневните часови враќање во Милано(60km).
Слободно време за одмор или посета на надалеку познатите италијански ресторани и кафетерии кои со
својата префинетост ќе ја направат вечерта пријатна и незаборавна (индивидуално со локален превоз).
Враќање во хотел. Ноќевање.
5 ден 10.03.2020 МИЛАНО – ВЕРОНА – СКОПЈЕ
Појадок. После појадокот напуштање на хотелот и заминување за Верона. Пристигање во Верона во
пладневните часови. Разглед на градот со посета на куќата и гробот на Јулија, колосеумот, плоштадите Бра
и Ебре. Слободно време за индивидуални прошетки. Во попладневните часови заминување за Скопје со
попатна пауза за посета на популарниот аутлет шопинг центар McArthur Glen . Ноќно возење со попатни
паузи за одмор и царински формалности.
6 ден 11.03.2020 CКОПЈЕ
Пристигање во Скопје во претпладневните часови.
Милано-Лугано-Комо-Верона

ПРОМОТИВНА ЦЕНА ЗА УПЛАТИ ДО 31.01: 179€/ 11.100 ден.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 199€/12.340 ден

Во цената на аранжманот е вклучено:
 Превоз со високотуристички автобус
 Сместување во хотел со 3* – 3 НП (ноќевање со појадок) во Милано
 Организиран разглед на Верона
 Посета на шопинг центарот McArthur Glen .
 Организација, реализација и придружник на патувањето
 Организиран трансфер од Охрид,Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Струмица, Штип, Велес
* Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови.
Во цената на аранжманот не е вклучено:
 Факултативен излет на Лугано и Комо – 35€
 Организиран разглед на Милано со локален водич – 10€
 Туристичка такса за ноќевање во Милано (3-5€ по ноќ, се плаќа во хотелот)
 Влезници за културно-историските знаменитости
 Индивидуални трошоци
 Патничко осигурување – 5€/310ден
 Доплата за еднокреветна соба 4.650 денари

НАПОМЕНИ:
* За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
* Редоследот на седење е според датумот и редоследот на уплата
* Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
* За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
* Останатите услови на патување важат според годишниот програм на ФАЛКОН ТРАВЕЛ&СЕРВИС
* Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, поради недоволен број на патници или
виша сила.
*Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди термин и место на поаѓање.

Напомена: организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програма

За овој аранжман важат Општите Услови на Патување на Т.А. Фалкон Травел&Сервис и СКТМ

За реализација на аранжманот и факултативните излети предвидени по програмата, потребени се минимум од 45 патници

Leave a reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

odessa girl
ps2 bios zip
odessameetlove.com
download emulators
utorrent 2.2.1
scph1001