+389 02 2455 559 info@falcon.com.mk

РИМ

(Пиза – Фиренца) 

НОВА ГОДИНА 2020

1 ден 28.12.2019 СКОПЈЕ
Состанок на групата во 14:30ч на паркингот спроти спортски центар Борис Трајковски. Поаѓање во 15:00ч. Се патува преку гр.премин Табановце, Србија, Хрватска, Словенија. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.

2 ден 29.12.2019 Монтекатини – Пиза
Пристигнување во пладневните часови во Монтекатини Терме. Сместување во хотел. Слободно попладне за одмор. Во вечерните часови предлагаме посета и прошетка на Пиза. Пиза, град во Италија лоциран на бреговите на Тосканската ривиера, некогашна моќна поморска сила чијашто флота скоро 150 години била најголемата сила на Средоземното море. Посета на центарот на градот каде се сместени трите обележја на овој град: Piazza Dei Miracoli, Катедралата DUOMO, крстилиницата San Giovanni, Кривата Кула (која вооедно е и најпознатата кула во Италија), Campo Santo (Стари гробишта). Слободно време за индивидуална прошетка. Враќање во хотел. Ноќевање.

3 ден 30.12.2019 Монтекатини – Рим
Појадок. Поаѓање кон Рим. Пристигнување во Рим во пладневните часови. Одиме на панорамско разгледување на Рим, пешки, со локален водич: плоштадот на Републиката, Олтарот на мирот, плоштадот Венеција, Римскиот Форум, Виа Дел Корсо, Фонтаната ди Треви, Виа Венето, мостовите на Тибар, црквата Св.Петар, Колосеумот. Вечерта предлагаме излет Roma by night. Прекрасно доживување на Рим кое нема да ве остави рамнодушни. Сместување во хотел. Ноќевање

4 ден 31.12.2019 Рим – Тиволи – Ватикан
Појадок. Предлагаме факултативна посета на Ватикан и ватиканските музеи: Црквата во Ватикан, Сикстинската капела, Катедралата Св.Петар со локален водич. По Ватикан, предлагаме прекрасен излет до Тиволи. Посета на волшебните паркови и фонтани на вилата Д Есте. Летниковец кој го користела високата класа уште од античко време. Вилата Д Есте е под заштита на UNESCO и е единствена и најпрепознатлива по монументалните фонтани, од кои највпечатливи се оние кои се изградени во барок стил и имитираат звуци како што се песната на птиците или оргуљи. Враќање во Рим. Слободно време за индивудуални прошетки низ Рим и дочек на Нова Година 2020 на некој од Римските плоштади… Ноќевање.

5 ден 01.01.2020 Рим – Фиренца
Појадок и напуштање на хотелот. Патувањето за Скопје продолжува со посета и прошетка низ Фиренца. Разглед на стариот дел од градот кој што е под заштита на UNESCO како светско културно наследство. Во овој дел живееле: Ботичели, Донатело, Микеланџело, Леонардо да Винчи, Галилео Галилеј. Посета на историскиот дел од градот: галеријата Ufici, катедралата Santa Maria del Fiore, градската катедрала, плоштадот Signoria, палатата Vekio…Слободно време за индивидуални активности. Полни со прекрасни впечатоци во доцните попладенвни часови поаѓаме кон Скопје. Ноќно возење преку Словенија, Хрватска и Србија со попатни застанувања поради одмор и царински формалности.

6 ден 02.01.2020 СКОПЈЕ
Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

ПРОМОТИВНА ЦЕНА ЗА УПЛАТИ ДО 01.11: 219/ 15.580 ден.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 239€/14.820 ден.

Во цената на аранжманот е вклучено:
 Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје– Рим- Монтекатини -Скопје
 2 ноќевања во хотел 3* НП во Рим (околина)
 1 ноќевање во хотел 3* НП во Монтекатини
 Организација и водство на програмата
 Лиценциран туристички придружник
 Организиран трансфер од Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Струмица, Штип, Велес

* Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови.

Во цената на аранжманот не е вклучено:

• Задолжително патничко осигурување – 210мкд
• Вечерна посета на Пиза – 15 €
• Разглед на Рим со локален водич – 15 €
• Факултативна посета на Ватикански музеи, со влезница, водич, превоз – 50 €*( резервација при уплата)
• Факултативна посета на Тиволи 25 €*
• Rome by night излет 15 €
• Задолжителна посета на Фиренца 20 €
• останати влезници, метро карти
• еднокреветна соба 4.960 денари
• туристичка такса за ноќевање во Монтекатини ( 3 евра , се плаѓа во Италија)
• туристичка такса за ноќевање во Рим( 6 евра по лице на ден , се плаѓа во агенција)

*** Цените на влезниците може да бидат променливи во зависност од цената на локалотетите во моментот ***

НАПОМЕНИ:
• За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
• Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
• За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
• Попустите не се комбинираат
• Останатите услови на патување важат според годишниот програм на НЕХАР ТРАВЕЛ
• Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.
• Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди време и место на поаѓање.

FALCON Travel Скопје
Димитрие Чуповски 12 1000 Скопје, Македонија
тел: 389 2 24 5555 9,
тел: 389 2 24 5555 3,
моб: +389 71 34 14 10
info@falcon.com.mk