Hit Enter to search or Esc key to close
Blog thumbnail

TIGNES VAL D’ISERE

TIGNES VAL D’ISERE

Blog thumbnail

На само 5км од француско- италијанската граница, се наоѓа еден од најатрактивните скијачки центри во Франција – Espace Killy, именуван по трократниот олимписки шампион Jean-Claude Killy. Espace Killy –Tignes и Val d’Iser, е ски област во Савојските Алпи кои ја сочинуваат ски стази со должина од 300 км. на надморска височина од 1550м до дури 3450м надморска височина и важи за еден од најдобрите ски центри во светот. Исто така овој центар го носи и епитетот најдобар во поглед на атмосферата и ноќниот живот кој го нуди. Ќе имате можност да скијате на исклучително долги стази, од кои секако најпозната е велеслаломската стаза  во Val d’Isere на која се вози Светскиот куп. Скијајте на местото каде што скијаат НАЈДОБРИТЕ! и, каде има најдобра Apres ski забава како на терените така и во градчињата. Делот Val Claret e по наше мислење најдобар избор поради близината на глечерот Grande Motte и врската Val d Isere како и одличниот ноќен живот.

 

TIGNES – VAL CLARET    17.01.2020

од 399 

 Residence

Ski F R A N C E 2020

максимум лица

8

7

6

5

4

3

2

1

CHALET CLUB IV, Студио, 4 лица, eko.     16-20 m2

 

 

 

 

399

459

515

 

PLATIERES, Студио,           4 лица, eko.     16-20 m2

 

 

 

 

399

459

515

 

CURLING B, Студио,          4 лица, eko      16-20 m2

 

 

 

 

399

459

515

 

GRAND TICHOT, Студио, 4 лица, eko.      21-25 m2

 

 

 

 

439

469

539

 

BORSAT, Студио,              4 лица, стд.      21-25 m2

 

 

 

 

439

479

549

 

 PRARIOND,  Студио,        4 лица,стд .     21-25 m2

 

 

  

439

479

549

 

SEFCOTEL,  Студио,  4 лица, комфорт     26-30 m2

    

469

519

605

 

PRARIOND Апартман, 5 лица, Комф.    30-35 m2

   

469

499

569

669

 

CURLING B,  Апартман,  6 лица   Стд.      35-40 m2

  

459

479

519

569

679

 

MOUTIERES, Апартман,  6 лица  Стд.     35-40 m2

  

459

479

519

569

679

 

CURLING B1, Апартман, 6 лица  Стд.    40-45 m2

  

499

529

579

645

799

 

HAUTS DU VAL CLARET, Апартман 8 л. Стд.   40-45 m2

459

479

519

539

579

669

829

 

Пакет цени по лице.                                           FIRST MINUTE:    За уплата до 30.09.2019

 

  Програма:

1.ден-петок, 17.01.2020. СКОПЈЕ- VAL CLARET:Состанок на групата на паркингот кај спортската сала “Борис Трајковски” во 07:00 часот. Поаѓање за VAL CLARET  во 07:30 часот. Се патува преку граничниот премин Tабановце. Патување преку Србија, Хрватска, Словенија, Италија, со попатни паузи и гранични формалности. Ноќно возење.

2 ден-сабота 18.01.2020. VAL CLARET: Пристигнување во попладневните часови и сместување во апартманите. Слободно попладне за запознавање со местото. Ноќевање

3 – 8 ден 19-24.01.2020. VAL CLARET:  Шест дневно скијање во Espace Killy –Tignes и Val d’Iser. Ноќевање

 1. ден-сабота 25.01.2020. VAL CLARETСКОПЈЕ:Напуштање на собите до 10:00. Поаѓање за Скопје со попатна посета на еден од најголемите шопинг аутлет центри во Италија – VICOLUNGO, непосредно пред Милано.

10 ден – недела 26.01.2020. Пристигнување во Скопје во попладневните часови.

Во цената е вклучено:

 • Превоз со високотуристички автобус со LCD TV, DVD на релација Скопје – VAL CLARET  – Скопје
 • 7 дневно сместување во: студиa/апартмани во VAL CLARET  
 • 6 дневен скипас за стазите на TIGNES  
 • Туристички пратител за време на турата

Во цената НЕ Е вклучено:

 • Задолжително патничко осигурување со вклучен додаток за спортско скијање 525 ден.
 • Туристичка такса од 1-2,53 на ден по лице. Се плаќа на лице место.
 • Доплата за Ски комплекс Espace Killy, 300 km стази: 30 евра, задолжителна доплата  во агенција

Напомени:

Постелнина и крпи: Во цената не се вклучени крпите и постелнина за апартманите, а истите може да се изнајмат на денот на пристигање. Од досегашното наше искуство, најповолно е секој да понесе свои.

Депозит: Депозит (гаранција) за секое студио е задолжителен и изнесува 200-400€ по студио/апартман. Се плаќа на самото пристигање, непосредно пред сместувањето. Плаќањето е со резервирање на средства во висина на депозитот од  кредитна картичка. Депозитот на крајот од сместувањето се враќа во целост, доколку апартманот е вратен во првобитната состојба (чист, среден и без оштетени предмети)

Завршно чистење: Чистењето на апартманите не е вклучено во цената на аранжманот, па патниците се задолжени за чистење на апартманот и доведување на истиот во иста состојба како  пред сместувањето. Апартманите нудат и служба за чистење, чија што услуга дополнително се плаќа на лице место од 50-100 € во зависност од големината на апартманот.

Студиа / Апартмани :  Val Claret   

Сместувањето е 2-4,3-4, креветни студиа, и 4-5, 5-7, 6-8 креветни апартмани. Апартманите и студијата во понудата се наоѓаат во различни резиденции/згради по должината на целата населба. Се разликуваат по површина и опременост, секој апартман е со различни мебел и содржина. Истите се на самите стази и во близина на Ски лифтовите. Постои бесплатен дневен шатл бус кон Тињ, како и кон Вал Дизер (со доплата).                                                                                                               

СТУДИО за 2 лица,     12-16м2.-  дневна соба со кревет на спуштање, кујна и бања-тоалет.

СТУДИО за 24 лица, 16-21м2.- дневна соба со кревет на спуштање+2 кревети на спрат, кујна и бања-тоалет.

СТУДИО за 34 лица, 21-26м2.- дневна соба со кревет на спуштање, опремена кујна со прибор, одвоена кабина или на влезниот дел на апартманот кревет на спрат, бања-тоалет.

СТУДИО за 34 лица, 26-30м2.- дневна соба со кревет на спуштање, опремена кујна со прибор, одвоена кабина или на влезниот дел на апартманот кревет на спрат, бања-тоалет.

 АПАРТМАН 2П за 45 лица, 30-35м2.- 2 Простории: дневна соба со кревет на спуштање, опремена кујна со прибор, одвоена спална соба со француски кревет или два одвоени кревети, помала спална соба, или кабина, или два кревети или кревети на спрат на влезниот дел на апартманот, бања и тоалет.

АПАРТМАН 2П за 57 лица, 35-45м2.- 2 Простории: дневна соба со кревет на спуштање, опремена кујна со прибор, одвоена спална соба со француски кревет или два одвоени кревети, помала спална соба, или кабина, или два кревети или кревети на спрат на влезниот дел на апартманот, бања и тоалет.

АПАРТМАН 2П за 68 лица, 45-55м2.- 2 Простории: дневна соба со кревет на спуштање, опремена кујна со прибор, одвоена спална соба со француски кревет или два одвоени кревети, помала спална соба, или кабина, или два кревети или кревети на спрат на влезниот дел на апартманот, бања и тоалет.

АПАРТМАН 3П за 68 лица, 55-65м2.- 3 Простории: дневна соба со кревет на спуштање, опремена кујна со прибор, одвоена спална соба со француски кревет или два одвоени кревети, помала спална соба, или кабина, или два кревети или кревети на спрат на влезниот дел на апартманот, бања и тоалет.

 

 

 Завршни напомени

Дадената цена е Пакет цена по лице во зависнот од бројот на лица и тип на сместување, за максимално даден број на лица во студио и апартман.

 • Депозит за резервација : 30%, остатокот се доплаќа  најдоцна 15 дена пред поаѓање. Можност да се плати на 6 рати без камата, информации во агенција. 
 • Со самата резервација и платен депозит, странките добиваат Договор за патување со сите податоци за патувањето,типот на сместување, разни доплати како и Општи услови за патување.
 • Депозитот може да се плати во готово или на кредитна/дебитна картичка, со добивање на фискална сметка, или преку пошта/банка, или вирмански со издадена фактура.
 •  Постои можност да се спојат индивидуалните патници во повеќекреветно студио/апартман, како не би плаќале поскапо. Агенцијата може да посредува но не и да гарантира при ваквите случаи. Финалниот тип на студио/апартман и финалната цена ќе зависи од бројот на лицата и типот на студиото/апартманот. Странките однапред се согласни за тие услови, без право на откажување.
 • Според Шенгенските правила, Македонски пасош мора да има важност од мин. 90 дена од денот на напуштање на Шенген зоната (датум на враќање во Скопје).
 • Според новите законски одредби за плаќање во готово, максимален износ на еднократно плаќање од 1 лице изнесува 30.000 денари.
 • За реализација на патувањето потребно е минимум 40 патници.
 • Агенцијата не може да влијае на спратност, поглед или одреден објект. Тоа е во рамките на локалната агенција. Одредени  желби на патниците, како за сместување во еден објект на повеќе студиа/апартмнаи, агенцијата ќе ги пропрати до локалната агенција, но без да вети за исходот.
 • Агенцијата го задржува правото за промена на цената доколку дојде до зголемување на цените на услугите ( гориво, сместување, ски пас ). Сите уплатени  аранжмани до тој момент, остануваат по старата цена.
 • FIRST MINUTE цена важи до објавениот датум во ценовникот.

После тој датум цената се зголемува за 20 евра по лице, без оглед на тип на сместување.

 • Патниците се должни 48 часа пред патување да го проверат часот и местото на поаѓање.
 • Багаж: Секој патник може да понесе 1 личен багаж (куфер или торба), 1 пакет скиили борд опрема сместени во багажник на автобус и 1 мала кабинска торба/ранец и храна за пат во автобус.
 • Агенцијата го задржува правото на отказ на аранжманот во случај на недоволен број на лица, најдоцна 5 дена пред тргнување. Во таков случај, уплатените средства во целост се враќаат исклучиво  на трансакциона сметка на лицето кое уплатило  или  вирмански доколку се така уплатени, според законот за платен промет.
 •  

За ова патување важат Општите услови за патување на Фалкон травел, кои се составен дел на секој Договор за патување.

 

Фалкон ТРАВЕЛ Ви посакува пријатно патување и убав зимски одмор во Франција.

 

Espace Killy –Tignes и Val d’Iser,   

Espace Killy  е огромен комплекс на скијалишта во Савојските Алпи, сместен на надморска висина од 1550 м.-3450 м. и ги опфаќа скијалиштата Val d’Iser со 150 км ски патеки и Tignes исто со 150 км ски патеки. Вкупно 300 км. ски патеки. Изузетно добро припремени и долги ски патеки. Тука се наоѓаат и 2 глечера и за летно скијање: Grande Mote (3656 m/n.v.) над Tignes, и Pissaillas (3488 m/n.v.) над Val d’Iser. Магично скијалиште, каде може во едно смуштање да скијате на преку 1600 м висинска разлика, од Grande Mote до Val d’Iser.                                                                                                       И секако, најдобрата црна ски патека на светот: La Face de Bellevarde

Корисни информации за скијачите за комплексот Espace Killy:

 • Вкупен број на ски лифтови: 96  ( 2 ски воза, 8 гондоли, 45 седишници, 41 влечуги )
 • Вкупно категоризирани ски патеки: 137 (16 црни, 35 црвени, 64 плави, 22 зелени )
 • 2 snowparka
 • 331 топ за вештачки снег

Val d’Iser: Модерно скијалиште, сместен на 1800 м/н.в. и оддалечен 12 км од Tignes. Има прекрасен поглед кон глечерот.Убавината на местото ја дава и единствената камена архитектура на објектите. Поради одржувањето на Светскиот куп, целото место е преполно со тимови и посетители. Можда затоа понудата на забава е побогата но и поскапа. Многубројни ресторани, продавници,маркети, дневни и вечерни барови, ноќни клубови, дискотеки, кино, затворен базен и природно лизгалиште.                                                                                                          Tignes :Скијашка мека, покрај заледено езеро, сместен на 2100 м/н.в. Познат и по најдобрите off патеки во Европа. Дури постои СПОТ зона за едукација и вежбање за скијање на off патеки. Се состои од 3 населби: Val Claret, Le Lac i Le Lavachet кои се поврзани со бесплатен ски бус. Дополнителната понуда е многу богата и заокружена е со модерен  wellness  центар и базен со бесплатен влез за иматели на  skipas Espace Killy. Делот Val Claret  е идеално лоциран, со ski IN-ski OUT сместување, и во непосредна близина на возот кој вози до глечерот Grande Mote. . Тука се наоѓа XXL SuperPipe, најголем halfpipe во Франција. Долг 190м,19м.широк, 7 м. висок.  Секако богата ноќна програма за секого. Најдобрите ноќни клубови  се  Deep во Le Lac  и  Melting Pot во Вал Кларет.

La Face de Bellevarde – најадреналинска црна ски патека во Европа        https://www.youtube.com/watch?v=qzPT_aYNJG8

Најпозната црна ски патека во Европа, припремена за машка спуст патека за Зимските Олиписки игри 1992 во Албервил. Црна писта со слика на `вертикална граница` за најискусните, најхрабрите скијачи. Дури и такмичарите тогаш реагирале на неверојатната стрмнина и почетна брзина од над 150 км/час, па организаторите поставиле дополнителни врати за да се успори брзината. Патека со голем технички предизвик   стрмнина од 71% во долниот дел. Тука се одржале и трки за Светскиот куп 2009.                                              

Факти за  La Face.  Должина: 3км,  Вертикална висинска разлика: 959 м. Стартот е на 2905м. Нагиб: од 5%-71%. Може да се дојде со Олимписката гондола и ски лифт од Val d’Iser. Но La Face и не е толку страшна. Две третини на почетокот се дури и многу пријатни но последната третина е изузетно стрма. Најдобар период е да скијате помеѓу 12.00 и 14.00. Наутро е ледена а подоцна прилично неравна. И секако имајте неколку дена скијање на други патеки и со добра кондиција дојдете тука. Но само за многу искусни скијачи и секако направете кафе пауза на пола патека.

 • Но имаме и една тајна како да го одбегнете најстрмниот долен дел !. Под La Peau de Vache делот и баш над самата стрмина, има патека која води десно, кон JoserayТоа е црвена ски патека која ве води до подножјето на La Face. Нема да откриеме дали сте ја користеле !
Leave a reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

odessa girl
ps2 bios zip
odessameetlove.com
download emulators
utorrent 2.2.1
scph1001