Истанбул

Организиран БЕСПЛАТЕН трансфер на патниците од Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Неготино, Велес, Струмица, Радовиш и Штип.

 

1 ден 05.04.2018 СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ

Состанок на групата спроти спртски центар Борис Трајковски  во 15:00 ч. Поаѓање за Истанбул во 15:30 ч. Се патува преку граничниот премин Богородица и Грција. Ноќно возење со попатни паузи.

2 ден 06.04.2018 ИСТАНБУЛ

Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Предлагаме панорамско разгледување на градот со автобус: Капали чаршија, Бејазит – најстариот универзитет, Лалели,  Аксарај, Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотелот (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), кратка прошетка низ Таксим, Операта, стадионот на  ФК Бешикташ,  Долма Бахче Сарајот. Сместување во хотел. Слободно попладне. Потоа факултативно заминуваме во ноќен клуб  со богато мени и прекрасна програма со ориентални танци за незаборавно доживување. Враќање во хотел. Ноќевање.

istanbul1

3 ден 07.04.2018 ИСТАНБУЛ 

Појадок. Ве водиме во славното и бурно минато на Османлиското царство (факултативно): со локален водич ќе ја разгледаме познатата  црква АЈА СОФИЈА, ќе влеземе во најпознатата султанска палата во светот – Топ Капи Палатата и ќе го видиме Султанскиот Харем. Потоа ќе се воодушевуваме на големината на Сината џамија, Султанахмед плоштадот и Византискиот хиподром. Можност да се посети и подземната византиска цистерна каде се чувала водата за пиење од каде градот бил снабдуван со вода. Пешки продолжуваме до Капали чаршија каде го завршуваме програмот. Излетот е факултативен. Вечерта факултативно ве носиме на Азиската страна на Истанбул. Ќе го видите најголемиот и  најпознат мост во Истанбул, граден по пример на Голден Гејт мостот во Сан Франциско. Го посетуваме најубавиот дел дел од градот – Бејлербеи каде ќе имате можност да се прошетате и да пиете кафе и вечерате покрај Босфор. Потоа ве водиме во местото Ускудар за да ја видите познатата џамија на Михримах Султан. Враќање во хотел.  Ноќевање.

istanbul

 

4 ден 08.04.2018 СУЛТАНСКИ ИСТАНБУЛ 

Појадок. Организираме факултативна посета на најбогатата, најубавата и последната султанска палата – Долма Бахче Сарај палатата со локален водич. Потоа заминуваме на прекрасно и возбудливо крстарење по БОСФОР со приватен брод и водич: тврдината Румели Хисар, “Beyler beyi”  палатата. Ќе уживате во прекрасниот поглед на раскошните палати на светски познатите политичари и бизнисмени (Тансу Чилер…), Kiskulesi (Моминската кула), Султанската палата Чираган, палатите од Турските ТВ серии. За крај, ве водиме во голем шопинг центар ФОРУМ. Поаѓање за Скопје во вечерните часови. Се патува преку Грција, ноќно возење со попатни паузи.

5 ден 09.04.2018 СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во попладневните часови.

 

ПРОМОТИВНА ЦЕНА ЗА УПЛАТИ ДО 01.03: 99/ 6.130 ден

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 109/ 6.750 ден.

 

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје – Истанбул – Скопје
 • Сместување во хотел 3* / 2НП
 • Пратител на програмата

 

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • панорамско разгледување на градот со автобус – 10€
 • Крстарење по Босфор – 15€
 • Посета на Долма Бахче сарајот со локален водич, превоз и влезница во палатата харемот – 35€
 • Отомански – Византиски Истанбул: превоз со автобус и локален водич – 10€
 • Топ Капи – 15€
 • Аја Софија (влезница и аудио опрема) – 15€
 • Харемот во Топ Капи – 10€
 • Посета на Азија со автобус и водич – 15€
 • Вечера во ориентален ресторан со ориентални танци –35€

 

За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 45 патници

За овој аранжман важат Општите Услови на Патување на Т.А. Фалкон Травел и СКТМ

Напомена: организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програма

Актуелни Понуди

8ми Март

8ми Март

Лето 2018

Лето 2018

Зима 2017/18

Боровец

Велигден

Велигден

Авионски
Билети

Хотелски
резервации

Добредојдовте
во македонија