ШРИ ЛАНКА ТУРА И ОДМОР

ТУРА СО ВКЛУЧЕНИ ИЗЛЕТИ НА ШРИ ЛАНКА И ОДМОР НА ЗЛАТНИОТ ПЕСОК НА ИНДИСКИОТ ОКЕАН.

ШРИ ЛАНКА

ТУРА И ОДМОР

 сместување во хотел 4* и 5*

 

ТУРА СО ВКЛУЧЕНИ ИЗЛЕТИ НА ШРИ ЛАНКА И ОДМОР НА ЗЛАТНИОТ ПЕСОК НА ИНДИСКИОТ ОКЕАН.

ГРУПНО ТРГНУВАЊЕ ОД БЕЛГРАД СО ВОДИЧ                                

 

ПОАЃАЊЕ: 05. МАРТ 201812 ДЕНА / 10 НОЌИ 

Овој остров е еден од ретките места во планетава која може да се пофали со мнгу природни богатства и убавини. Шри Ланка не е обичен остров, туку едно посебно место на светов кое не личи на ниедно друго.

 

                               Ден   / Место
                                            Програм на патување
       1. ден (05.03.2018.)

Белград  – Доха  –Коломбо

Состанок на групата  со водичот од нашата партнер агенција пред  шалтерот на аеродоромот‚‚Никола Тесла ” во Белград во 09:35. Полетувањето за Дубаи е во 11:35 (лет QR 232). оброци и пијалоци се вклучени во цена. Пристигнување во 18.40. Продолжување на летот за Коломбо во19:25 (лет QR 662). Оброци и пијалоци се вклучени во цената.
     2. ден (06.03.2018.)
     КОЛОМБО

 

Пристигнување во 02.5. После пристигнувањето, пречек на гостите со цветни венци за добродојде. Трансфер до хотелот. Сместување. Ноќевање.

Доручек во Хотелот. Заминување на разглед на главниот град на Шри Ланка, во која се гледаат остатоците од колонијалната архитектура и влијанието на новата модерна ера. Панорамско разгледување ја вклучува т.н. градина на зачини (дел од градот кој беше именуван по насадите на цимет од минатото), а денес е комерцијален и деловен дел од градот, претседателска плата, парламент итн. Посета на старата тврдина со светилникот кој бил британски административен центар и седиште на воениот гарнизон. Посета на делот со традиционални чаршии и пазари, будистички и хиндуски храмови, црква од холандскиот колонијален период од 1749 година. Слободно време за купување. Ручек во еден локален ресторан. Посета на домот на познатиот писател Артур Кларк, кој сам ја одбра Шри Ланка за дестинација во која ќе го помине остатокот од својот живот. Враќање во хотелот. Вечера во хотелот. Ноќевање

 

3. Ден (07.03.2018.)

 

КОЛОМБОДАМБУЛА

 

 

 

 

 

Појадок во хотелот. Одење во Дамбуле. По пристигнувањето, одиме во пештерските манастири, изградени претежно во I век пред новата ера, а денес тие се под заштита на УНЕСКО како споменици на светското културно наследство. Комплексот од пет пештери со над 2.000 квадратни метри насликани ѕидови и тавани е најголем насликан дел од храм во светот. Таа содржи над 130 статуи на Буда, од кои најголемата колосална статуетка Буда е со опсег од 14 метри. Во прилог на Буда во рамките на пештерата, биле пронајдени статуи на други богови и кралеви. Враќање во хотелот. Вечера во хотелот.Ноќевање.
4. ден (08.03.2018.)

ДАМБУЛАПОЛОНАРУВАДАМБУЛА

Појадок во хотелот. Заминување кон Полонарава кој е поранешен главен град на земјата од средниот век, помеѓу XI и XIII век од новата ера, што е под заштита на УНЕСКО како светско културно наследство. Големиот политички, економски, социјален и културен раст државата го достигна во овој период, како што се гледа од остатоците од бројните згради: Кралскиот дворец, храмовите, спомениците и големото вештачко езеро изградено по наредбите на кралевите. Во историјата на земјата, овој период се нарекува “златното време на Шри Ланка”. Враќање во хотел во Дамбула. Вечера во хотелот. Ноќевање.
5. ден (09.03.2018.)

ДАМБУЛАСИГИРИЈАМАТАЛЕКЕНДИ

 

 

Појадок во хотелот. Поаѓајќи од фасцинантната градска тврдина во Сигирија, изградена на височина од 200 метри со тешко достапен ѕид од V век од новата ера. Познато е како “Градот на лавот” поради големата статуа на лав што се наоѓала на самиот влез во градот, од која останале само руини денес. Градот-тврдина се протегал на околу 70 хектари, опкружен со ѕидови со воден канал како систем за одбрана, а внатре се протегале прекрасни градини со фонтани и базени. Градот е познат по своите прекрасни фрески, меѓу кои е и најпознатата “Девојка од Сигирија”. Сигирија е вклучена во светското културно наследство на УНЕСКО

Заминување за Кенди. На патот ја посетуваме најпознатата градина на зачини на островот и во државата. Овде можете да ги видите различните видови зачини по кои Шри Ланка е познат низ целиот свет, запознавање со начинот на нивно одгледување, преработка и производство. Во попладневните часови, пристигнување во друг голем град во земјата, Кенди. Сместување во хотелот. Кратки паузи. Поаѓање  за разглед на Кенди, град кој е поврзан со многу легенди, традиции и народни обичаи. Разглед на градот кој беше последниот главен град на независното кралско царство. Турнеја низ вештачкото езеро во центарот на градот, старите пазари, како и центарот на уметнички занаети и ракотворби. Враќање во  хотелот. Вечера во хотелот. Ноќевање.

6.Ден (10.03.2018.)

КЕНДИ

 

 

 

Појадок во хотелот. Посета на најсветото и најпочитуваното место на Шри Ланка, храмот на Будот за кој се поврзани многу легенди. Самиот храм денес се смета за симбол на суверенитетот на земјата. Потоа одиме во кралските ботанички градини на Пераденија, која е опкружена со реката Махавели. Градината е поделена на неколку главни единици: градина со зачини, градина од над 300 видови орхидеи, авенија на палми, цветна градина, необични дрвја … Враќање  во хотелот. Вечера во хотелот. Ноќевање.

7. Ден

(11.03.2018.)

КЕНДИВАДУВА

 

 

Појадок во хотелот. Поаѓање во одморалиштето Вадуа. Попатно посета на познатиот сиропиталиште за слоновите Pinavel, која беше основана во 1975 година, каде што под заштита на државата живеат голем број на слонови ..

Пристигнување во хотелот на браздата. Вечера во хотелот. Ноќевање.

8. до 10. ден

(12. до 14.03.2018.)

ВАДУВА

 

Остануваме во хотелот 5 * на приватна плажа на полупансион (доручек и вечера). Слободни денови за одмор, капење и уживање. Ноќевање
11. ден

(15.03.2018.)

ВАДУВА КОЛОМБОДОХА

 

Појадок во хотелот. Собите се напуштаат до 12 часа. Кратко слободно време. Трансфер до аеродром. Поаѓање за Доха во 20.20 (лет QR 655). Оброк и пијалоци се вклучени во цената. Пристигнување во 23.30 часот. Го чекаме наредниот лет …
12. ден (16.03.2018.)

ДОХАБЕЛГЕАД

Продолжуваме со лет во Белград за 06.45 (QR 231 лет). Оброк и пијалоци се вклучени во цената. Пристигнување во Белград во 10.35.

 

ЦЕНАТА НА ПАТУВАЊЕ ВО ЕУР ОД ЛИЦЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА

(се плаќа во денари по курс 1ЕУР=62МКД)

Дата на поаѓање услуга цена Доплата за  еднокреветна соба
 

05. Март2018.

Спрема Програма  

1.479

 

326 €

 

 

Цената вклучува: превоз со авион согласно програма, 30 кг кабински багаж и 7 кг торба по лице, храна и пијалоци на сите летови, сместување во стандардни двокреветни соби во хотели 4 * ((локална категоризација) на тура на база полупансион (вклучена шведска маса или сет мени во зависност од хотелот) и сместување во стандардни соби во хотелот 5 * (локална категоризација) во одморалиштето Вадува директно на плажа на база на полупансион (вклучена шведска маса), ручек во локален ресторан на првиот ден на турнејата (сет на мени), сите разгледи, билети за локации и трансфери според програмата на Шри Ланка, патни трошоци, водич на српски јазик кој е со група која патува од Белград и за цело време во Шри Ланка.

 

Цената не е вклучена: аеродромски такси 305 € по лице (цената дадена во моментот на објавувањето на програмата е предмет на промена и зависи од авиокомпанијата. Конечната цена на авионските такси е кога се печатат авионски билети околу 10 до 8 дена пред патувањето), опционални екскурзии кои не се вклучени во програма на патување, ручеци кои не се наведени во програма на патување, меѓународно здравствено осигурување и осигурување за откажување на патувањето, визи за Шри Ланка (тековна цена од 40 € со трошоци за визирање), како и бакшиш за локален водич и возач на Шри Ланка Синџири кои се вообичаени во овој свет.

 

Хотели за време на тура:


КОЛОМБО OZO COLOMBO 4*  www.ozohotels.com/colombo-srilanka/    

ДАМБУЛА AMAYA LAKE 5* www.amayalake.com    

КЕНДИ – AMAYA HILLS 5* www.amayahills.com   

VADUVA: THE BLUE WATER HOTEL & SPA 5* www.bluewatersrilanka.com

 

Се наоѓа во Вадува, има 4 ресторани, бар, отворен базен, спа, 24-часовна рецепција, остава за багаж, деловен центар, перална, сервис за пеглање, менувачница, рент а кар, нуди пространи соби со балкон и телевизор со рамен екран. Бесплатен Wi-Fi е на располагање во текот на хотелот. Се наоѓа на западниот брег на Шри Ланка, на 35 километри јужно од Коломба. Хотелот се наоѓа 68 км од Меѓународниот аеродром

 

ИНФОМАЦИИ ЗА ВИЗА: Виза за Шри Ланка е потребна за граѓаните на Македонија како и за граѓаните на поранешните југословенски републики, сега држави. Виза е обезбедена од страна на агенцијата. Документи кои се бараат секопија од првата страница на пасошот и адресата на престој ако не е наведена во пасошот.

 

 

ВАЖНА НАПОМЕНА  :

МИНИМУМ ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА ГРУПАТА Е 16 ПАТНИЦИ!

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ: ПЛАЌАЊЕ НА АКОНТАЦИЈА СО РЕЗЕРВАЦИЈА ОД 50% ОД ЦЕНА ОД ТАБЕЛИТЕ ОД 31 ОКТОМВРИ 2017 ИЛИ НА ПОПОЛНУВАЊЕ НА ГРУПА. ОСТАТОК ОД 50% 25 ДЕНОВИ ПРЕД ПАТ!

СОГЛАСНО СО ДОГОВОРОТ СО ПАРТНЕРОТ, МОЖЕ ДА ДОЈДЕ ДО ПРОМЕНА НА ХОТЕЛОТ, НО ВО ТОЈ СЛУЧАЈ, ПАРТНЕРОТ ОБВРЗАН ДА ОБЕЗБЕДИ ХОТЕЛИ НА ИСТА ИЛИ СЛИЧНА ЛОКАЦИЈА И КАТЕГОРИЗАЦИЈА
КОРИСНИ ИНФОРМАЦИИ
• Вообичаените временски услови во овој период кои се карактеристични за тропскиот појас за оваа сезона. Температури во Шри Ланка во просек од 25 до 30 ° C со не толку голема влажност и кратки тропски врнежи. Ноќите се малку посвежи и температурата на морето е околу 23-25 ° С. Валута рупи 1USD = 153.29 LKR/ 1ЕУР = 179.855 LKR.

  • Се препорачува да се употребуваат кремови за комарци.
  • Се препорачува лесни памучни алишта, како и светла облека и удобни обувка (за одење). Земете тенка јакна, чадор или мантил. Задолжително да се земе капа или шапка, за заштита од сонце и крем со висок фактор за заштита.
  • Од патниците се бара да го проверат точното време на летот два дена пред пат

Оваа програма е предмет на општите услови на организаторот на патувањето. Ве молиме прочитајте ги општите услови за патување. Организаторот на патувањето го задржува правото да ја промени договорената цена пред почетокот на патувањето поради промена на девизниот курс или промени во тарифите на превозникот и во предвидениот закон

Актуелни Понуди

8ми Март

8ми Март

Лето 2018

Лето 2018

Зима 2017/18

Боровец

Велигден

Велигден

Авионски
Билети

Хотелски
резервации

Добредојдовте
во македонија