+389 02 2455 559 info@falcon.com.mk

ЗАНЗИБАР

индивидуална програма

ОКТОМВРИ-НОЕМВРИ 2018

Најубавите плажи во комбинација со ритамот на Африка, вкусната храна и прекрасните луѓе … Егзотичен рај! Занзибар е островче во Индискиот Океан на само 20-50 километри од копното. Познат во светот по зачини, неверојатни долги плажи со бел песок, долга традиција … Деновите ќе бидат исполнети со капење, прошетки на плажа, дружење со локални деца, магични зајдисонца … Занзибар или како луѓето го нарекуваат Островот Спајс е тропски остров на кој персиската, арапската, португалската и британската култура имаат влијание преку нивната историја. Мириси на цимет, ванила и какао доминираат на овој остров. Рај на земјата! Ова е, всушност, Занзибар – полн со убави, насмеани и неверојатно опуштени и забавни луѓе – тука се што сакате најверојатно ќе постигнете со насмевка, но не заборавајте – ВИЕ ТРЕБА ДА СТЕ ПОСТОЈАНО НАСМЕАНИ.

Кога ќе дојдете тука, заборавете на сè, релаксирајте се и уживајте во магијата на тропскиот рај, звуците на брановите, топлите води на океанот,бел песок како снег, звуци на природата. Ова е местото каде што ќе вкусите највкусна морска храна и свежа риба…. Немојте да се изненадите ако во ресторан келнер донесе стол и седне до Вас, само насмејте сеJ

ИНДИВИДУАЛЕН ПРОГРАМ – минимум патници за реализација 2 лица

Сместување /хотел 

Тип на соба

Тип на исхрана

Цена ОД/ ПО ЛИЦЕ/ 8 НОЌИ

DoubleTree Resort by Hilton Hotel Zanzibar – Nungwi 4*

dbl standard

ALL INC.

1.580 EUR

Sea Cliff Resort und Spa 4 +*

dbl standard

ALL INC.

1.690 EUR

Neptune Pwani Beach Resort und Spa 4 +*

dbl standard

ALL INC.

1.780 EUR

Dream of Zanzibar 5*

dbl standard

ALL INC.

1.880 EUR

Meliá Zanzibar 5*

dbl standard

ALL INC.

2.380 EUR

ЦЕНА ПО ЛИЦЕ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО СТАНДАРД ДВОКРЕВЕТНА СОБА/ МАКС. 2 ЛИЦА ВО СОБА

 

Цената е валидна до пополнување на места по групна тарифа од авио компанија и промотивни цени на ограничен број соби во наведен хотел и истата е подложна на промени се до момент на резервација (пред резервација проверете ја цена и тарифа на авионска карта). Можност за индивидуални дати на патување на барање НА БАРАЊЕ.

 

 

Во цената е вклучено :

 • Авионски билет со Qatar Airways/ Turkish airlines сo вклучен багаж
 • Аердромски такси
 • 8 ноќевања во хотел по избор на база на се вклучено согласно концептот на хотелот
 • Трансфер  аеродром – хотел – аеродром ;

Цената не вклучува :

 • Визи – За влез на територијата на Танзанија (остров -Занзибар) на македонските граѓани им се потребни визи. Визата се добива кога ќе влезат во земјата (на аеродромот), и чини $ 50. Не е неопходно да доставува документација, само го пополнувате формуларот и се дава слика со бела позадина димензии 3,5 х 4,5. Визата е валидна за период од 3 месеци. За секој случај со себе земете и копија од пасошот (валиден мин 6 месеци од дата на враќање).
 • Храна, пијалоци и услуги што не се споменати во програмата;
 • Факултативни тури
 • Индивидуални трошоци
 • Патничко осигурување
 • Градски туристички такси
 • Се што не е наведено во делот ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА

При резервација се плаќа депозит од 50%, а целосна уплата се прави 20 дена пред поаѓање. За ова патување не се потребни медицински имунизации. Туроператорот го задржува правото да го менува редоследот на реализација на програмата. Задолжително патничко осигурување

 

 • Временската зона: UTC + 3, во текот на во зимско сметање на времето разлика меѓу Македонија и Танзанија е 2 часа, а за време на летно сметање на времето е 1 час разлика, затоа што во Tанзанија нема летно сметање на времето
 • Водата не се добра за пиење, се користи исклучиво вода во шишиња (Важно:да се избегнува мраз). Флаширана вода исто така се користи за миење на забите
 • За оваа земја не е потребна задолжителна имунизација, но за секој случај консултирајте се со вашиот лекар. Важно е да се признае дека медицината не штити 100% од маларија и може да има несакани ефекти. Земете задолжително крем за сончање и спреј против комарци
 • Задолжително е патничко здравствено осигурување.
 • На Занзибар, внимавајте на ежеви, медузи и кокос.
 • Плимата и осеката на Занзибар се многу изразени. Кога е осека невозможно е да се пливањето, а кога е плима 2 пати на ден уживаме во пливање во водата која е многу топла.

Занзибар се карактеризира со релативно високи температури (максимална дневна просек 28-33C, ноќта околу 15-20C), влажноста е висока, а сонцето е многу силно, бидејќи е во област околу екваторот. Температурата може исто така да падне, така што морате да носите со себе облеката со долги ракави и чорапи. Дождлив период трае од март до јуни, но дожд може да има во секое време од годината.

 • Традиционалната храна вклучува пилешко, говедско месо (месо на скара или чорба), ориз, зеленчук и овошје, како и морски плодови и риба. Улична храна не се препорачува (првенствено затоа што ова не е област со традиција на улична храна). Измијте го овошјето со флаширана вода или излупете го..
 • Безбедност – Танзанија и Занзибар се безбедни дестинации, но ако следите одредени правила. Не се препорачува да се движите во текот на ноќта, бидејќи првенствено се работи за сиромашна земја и неразвиена област. Не е препорачливо да се движите со скап накит.
 • Не се препорачува посета на Дар ес Салам. Внимавајте кога фотографирате, затоа што ако сакате да сликате некого, мора претходно да прашате за дозвола.
 • Носете летна, полесна памучна гардероба, но не заборавајте да земете и некои блузи со долги ракави и панталони, првенствено за на авионот, но можно е и температурата да падне, особено во текот на ноќта. Долги ракави и чорапи исто така се препорачуваат за заштита од комарци.
 • Валута која е во промет е Танзанискиот шилинг ТЗС. 1eur = 2320 TZS, 1 $ = 2180 TZS. Се препорачува да носите пари со Вас (нови валути). Банкомати има, но не се лесно достапни. Не можете секогаш да ги користите картичките.
 • Комуникација – Нашите мрежи во повеќето случаи работат на територијата на Танзанија или во поголемите градови. Во Занзибар постои можност воопшто да немате мрежа. Сите сместувања имаат Wi-Fi (но со лош квалитет и прием).

Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето.